פוסטים אחרונים

September 30, 2016

October 24, 2015

Please reload

ארכיון
Please reload

חיפוש על-פי תגים

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

עניין של זמן

September 30, 2016

 בשבוע שעבר, אולי לקראת ראש השנה ואולי סתם כך יצא, מצאתי את עצמי באוירת סיכומים והערכות מצב. אז יצא שהעליתי מול רבים מהמטופלים את השאלה איפה רואים את עצמם בטיפול, מה קיבלו עד עתה, מה עוד רוצים להשיג?

 

שתיים מהתגובות עוררו אצלי עניין ישן שיש לי עם "זמן"

 

במקרה הראשון, מטופל שאני עובדת איתו כבר זמן רב, אמר לי "אני לא יודע בדיוק לומר איך הטיפול עוזר לי אבל שמתי לב שיש קצת יותר זמן בין הזמן שבו אני מתמודד עם הסיטואציה מעוררת החרדה לבין הזמן שבו מתחיל התקף החרדה. ביקשתי שייתן דוגמא, ודרכה הבנתי את המשמעות העצומה שיש ליכולת שלנו לתת לדברים זמן...

הוא סיפר שאם בעבר כשראה את החברה שלו בוכה היה נתקף בחרדה באופן מיידי, היום מסוגל לשאת את הבכי שלה ל-10 דקות ורק אז יתחיל התקף החרדה.

העוצמה של התקף החרדה כשהוא מגיע היא מוחלטת, אבל מה שמעניין זה שבעשר הדקות הללו, יכולים לקרות עוד המון דברים – לדוגמא, היא יכולה בינתיים להפסיק לבכות, הם יכולים בינתיים לדבר והיא תוכל להסביר שהיא לא בוכה בגללו ואם כן, אולי יספיקו לפתור את הקונפליקט... ה - 10 דקות האלו יכולות לעשות הבדל...

 

באותו שבוע, נפגשתי עם עוד מטופלת, גילי, שסיפרה לי שהשבוע, היתה צריכה להסדיר עניינים של ביטוח הבריאות. ההתלבטות, התחושה שכל החלטה היא מכרעת וחוסר הסבלנות של נציגי השירות, תרמו לתחושת מצוקה עמוקה ולתגובות חרדה בגוף (דופק מואץ, הבטן מתהפכת, גלי חום). באותו רגע, גילי עשתה משהו שלא עשתה בעבר, היא אמרה לעצמה - "אני זוכרת שגם לפני חודש כשהתעסקתי עם הביטוח הייתי מאד חרדה. באותו הרגע זה נראה נורא ואיום, אבל אחרי כמה שעות, נרגעתי והמשכתי הלאה". הפעם, מתוך השחור של החרדה, עלה בה קול שהזכיר לה שזה עובר, שלא כל הזמן היא תרגיש ככה.
 

אלו רק שתי דוגמאות, האחת מתייחסת לאפקט של הטיפול שמרחיב את יכולת ההתמודדות עם מצבי מצוקה והשנייה מתייחסת לתזכורת שקיים גם זמן אחר, זמן שבו כבר לא מרגישים את אותו הדבר ושיש אפשרות לשינוי :

שגם זה יעבור...

 

 

 

Please reload

​© 2019 by Zohar Itzhar

  • Facebook

אהבת אדם 80, כפר יונה