טיפול בפוסט טראומה

הטיפול בפוסט טראומה מיועד לאנשים שמתמודדים עם קשיים רגשיים משמעותיים כשניתן לזהות השפעה ישירה בין המצוקה הרגשית לאירועי חיים מסויימים שאותם חוו. אופי האירועים הטראומתיים ואופי הקשיים מגדיר את תוכנית הטיפול.

הפרעת דחק פוסט-טראומטית היא מצב נפשי שעלול להתפתח בעקבות ארוע או לעיתים שרשרת של ארועים טראומתיים. ארוע טראומתי מוגדר ככזה בו:

  • האדם חווה איום לשלמות הגוף או לשלמות הנפשית שלו או של אחרים

  • האדם הגיב לארוע בפחד, אימה או תחושות של חוסר אונים.

ניתן לראות שההגדרה כוללת לא רק את החומרה של הארוע עצמו אלא גם את האופן בו האדם חווה את הארוע. דוגמאות לארועים טראומתיים יכולות להיות תאונות דרכים, אונס, התעללות, פיגוע, אסון טבע, מלחמה (מצב פוסט טראומתי המוכר גם בשם הלם-קרב).


רוב האנשים שחוו ארועים מסוג זה חווים מצוקה רבה המתבטאת לעיתים קרובות בקושי להפסיק לחשוב על מה שקרה, עצבנות, דריכות מתמדת ותגובות בהלה כשמופתעים מרעשים או נגיעה לא צפויה. בנוסף, ישנם שינויים בשינה, חלומות על הארוע הטראומתי, ונסיון להמנע מלחשוב על מה שקרה. לעיתים, תופעות אלו מתמתנות ומתמעטות מעצמן במשך הזמן אך במידה והתגובות הרגשיות הללו נמשכות זמן רב ומתחילות להפריע ביחסים בין אישיים, בתפקוד בעבודה או בפעילויות חשובות אחרות כדאי לפנות לעזרה מקצועית.

מודעות לסימפטומים המאפיינים מצב זה הינה צעד ראשון וחשוב בהתמודדות.

הטיפול בפוסט טראומה תלוי באופי הארוע הטראומתי וכן במערך הסימפטומים מהם סובל המטופל. בחלק מהמקרים ניתן להציע טיפול קצר מועד (בין 8-12 פגישות) שנמצא כיעיל ביותר במצבים מסויימים. במקרים אחרים, דרושה התערבות רב מימדית וממושכת יותר.

ניתן לפנות אלי ולהתייעץ בנוגע לאבחנה ולסוג הטיפול המתאים ביותר.

 

לקריאה נוספת אודות אופי אירועים טראומטיים, לחץ כאן