הדרכת הורים

 על מנת למלא את התפקיד החשוב שניתן לנו כהורים – לגדל, לחנך ולהוביל את ילדינו ואת משפחתנו, עלינו להחזיק את האיזון בין העמדה היודעת, היציבה והעקבית שתקנה לילדינו גבולות ברורים וביטחון לבין העמדה מטילת הספק, הסקרנית והלומדת. ממקום זה, אני רואה את הדרכת ההורים כחלק מתהליך של למידה והתכווננות לצרכים של הילד.

 

בצד הסיפוק, הגאווה והאהבה לילדינו אנו כהורים נתקלים פעמים רבות במצבים שמותירים אותנו בחוסר אונים, עם ספקות ולעיתים אף עם תחושות כבדות של אשמה. תמיכה וחוות דעת מקצועית יכולים להקנות את הכלים להתמודדות וליצור בהירות במצבים מעורפלים.

 

לעיתים פגישת ייעוץ חד פעמית יכולה לתת מענה לשאלה ספציפית כגון "איך להכין את הילדה לבואו של אח?" ובסופה ההורים מרגישים שיש להם כיוון איתו ימשיכו הלאה. לעיתים מדובר במספר פגישות או בליווי ממושך להשלמת תהליכים יותר מורכבים כגון הצבת גבולות, בעיות התנהגות, בעיות רגשיות וחברתיות, התמודדות עם גירושי ההורים, השפעות ילד עם צרכים מיוחדים על האחים והמשפחה, קושי במעברים וכדומה.

בנוסף, ההורות יכולה לאתגר אותנו דווקא באותם מקומות קשים עבורנו כאינדיבידואלים, כזוג או לפתוח פצעים שחשבנו שהגלידו ובכך להפגיש אותנו גם עם המקומות המורכבים בנפשנו. זהו תהליך טבעי שמעיד על המושקעות הרגשית הרבה שאנו מאפשרים לעצמנו לחוש כלפי הילדים.

עם זאת, אני מאמינה שזוהי האחריות שלנו כהורים להבין כיצד הדינמיקה הזו משפיעה על הילדים ועל הקשר שלנו איתם ומה אנחנו צריכים לשנות כדי שדברים אלו לא יהוו מכשול להתפתחותם הרגשית. יתירה מזאת, התמודדות עם האתגרים איתם מפגישה אותנו ההורות מהווה הזדמנות לצמיחה ולהתפתחות אישית וזוגית.

 

דוגמא לתהליך כזה** ניתן היה לראות אצל אב בעל נטיות פרפקציוניסטיות אשר קיווה להנחיל לבנו תחושת ערך עצמי שאינה תלויה בהישגים. עם זאת, ראה שהבן מתקשה לשאת הפסד ואף חושב להפסיק את חוג הטניס שלו. בטיפול עלה שבאופן מודע הקפיד האב להזכיר לבנו שהוא לא חייב לעשות דברים באופן מושלם אך בהדרכת ההורים גילינו שכאשר הבן מפסיד במשחק טניס האב המאוכזב אינו עוצר לגלידה בדרך חזרה מהמשחק כפי שהם נוהגים לעשות בדרך כלל ובכך מסמן באופן לא מודע את הקושי שלו עצמו להתמודד עם ההפסד של הבן. התבוננות נוספת זו איפשרה לו לראות את אותם מקומות בהם הוא מעביר לבנו ציפיות לא סבירות בלי להתכוון לכך. בהמשך יכול היה האב להקל מעט בציפיות שלו גם מעצמו.

 

** הפרטים בדוגמא שונו לשם שמירת חיסיון