טיפול בהפרעות אכילה ובהתקפי זלילה

אני מציעה בקליניקה טיפול E-CBT) Enhanced-Cognitive Behaviour Therapy). זהו טיפול קצר מועד וממוקד בהפרעת התקפי זלילה, המבוסס על פרוטוקול שנבדק מחקרית. כיום נחשב ה- CBT-E בין המובילים לטיפול במבוגרים עם הפרעות אכילה. הטיפול אמנם מבוסס על פרוטוקול מובנה אך יותאם לבעיות האכילה המסוימות שלך ולצרכים שלך.

טיפול זה מתמקד בעיקר על הגורמים שמשמרים את הבעיות עם האכילה, כלומר על המנגנונים שהופכים את זה לכל כך קשה להפסיק עם התקפי הזלילה גם כאשר נורא רוצים שהבעיה הזו תחלוף. הדגש בטיפול הוא על ההווה והעתיד. ההתייחסות למקורות הראשוניים של הבעיה הינה רק על פי הצורך.

הפרעות האכילה באות לידי ביטוי באופנים שונים ועל כן חולקו לקטגוריות אבחנתיות שונות. אחת מהן היא הפרעת התקפי זלילה, המוכרת עוד בשמות "בולמוסי אכילה", "BINGE EATING DISORDER" או "BED". התקף זלילה הוא אפיזודה שבה האדם צורך כמויות גדולות של מזון תוך זמן יחסית קצר. להתקף זלילה, לעומת אכילת יתר, יש שני מאפיינים עיקריים: הראשון – החוויה של האדם שהכמות שהוא אכל היא מוגזמת והשנייה היא תחושה של אובדן שליטה במהלך האכילה.

הפרעות אכילה הן מבין הקשיים הרגשיים שבהם בא לידי ביטוי באופן מובהק הקשר בין הגופני לבין הנפשי. מעבר לסבל הנפשי הכרוך בהפרעות אלו, לפגיעה באיכות החיים ובתפקוד, הימצאותן לאורך זמן כרוכה בנזק גופני שלעיתים אף אינו הפיך. טיפול ממוקד יכול לסייע באופן משמעותי בהקלת הסימפטומים ובשיפור איכות החיים.