מאמרים מקצועיים > מדוע כדאי להכיר את התופעות המאפיינות PTSD?

ההיכרות עם התופעות או הסימפטומים השונים המאפיינים פוסט טראומה מהווה חלק חשוב בטיפול ב PTSD וזאת ממספר סיבות:

  1. מול תחושות של אובדן שליטה וחוסר אונים האופייניות למצב הפוסט טראומתי ידע הוא מקור לתחושות של שליטה ומסוגלות כמו "החזרת המושכות לידיים".

  2. מכלול הסימפטומים של PTSD הוא רחב ומגוון ואנשים לעיתים קרובות אינם מקשרים בין התופעות השונות לבין החוויה הטראומתית שעברו. לדוגמא, פנתה אלי מטופלת שדיווחה על כך שהפסיקה לצאת עם חברות ובהזדמנות אחרת, התייחסה לכך שמתעוררת בבוקר ומגלה שהמיטה שלה רטובה מזיעה. לאחר שהבנו שסובלת מפוסט טראומה ניתן היה לזהות שמדובר בהמנעות מיציאה למקומות ציבוריים ומתופעות של חרדה במהלך השינה שגורמת להזעה.

  3. במקום לנסות להתייחס לכל אחת מהתופעות בנפרד ההנחה היא שטיפול המיועד למענה ל-PTSD יפתור את שתי הבעיות האלו.

  4. לעיתים קרובות אנשים שחוו PTSD מרגישים שהסביבה אינה מבינה אותם וגם הם אינם מבינים את עצמם. המפגש עם האבחנה מביא לתחושה של "סוף סוף יודעים מה עובר עלי". הדבר מחזק את התקווה שיש מוצא מהמצוקה בה שרויים.

  5. אנשים רבים שחוו טראומה כועסים על עצמם על כך שאינם מצליחים להתמודד עם המצב יותר טוב, הם מרגישים בושה ובהמשך לכך מתפתחת פגיעה בדימוי העצמי. כשמכירים בכך שמדובר בתגובה מוכרת לאירועים מסוג זה, יש הקלה.

  6. עבור בני משפחה וחברים השינויים אצל האדם שחווה PTSD הם לעיתים מרחיקי לכת. בן המשפחה מסתגר, מופיעה עצבנות, התפרצויות זעם והתנגדות לא מוסברת לעשות דברים. הם מרגישים חוסר אונים נורא כשאינם יודעים איך לגשת או איך לסייע. ההיכרות עם מערך הסימפטומים המאפיינים PTSD מסייעת להבין (גם אם לא תמיד לקבל) את התופעות שמזהים בבן המשפחה כנובעות מהאירועים הטראומתיים שעבר. בדרך כלל, הדבר משפר את התקשורת במשפחה לגבי מה שקורה ומסייע להיות נוכחים ממקום פחות שיפוטי.