מאמרים מקצועיים > הפרעה פוסט טראומתית - הגדרה

מהי הפרעת דחק פוסט טראומתית – מעודכן על פי ה DSM-V
לאחרונה, הוציא ארגון הפסיכיאטרים האמריקאי עידכון של הקריטריונים לאבחנה של PTSD במדריך האבחנות המכונה DSM-V. עדכונים אלו התבססו על ממצאים מהמחקרים האחרונים שנערכו בתחום הטראומה ומהניסיון הקליני שהצטבר. בחלק הבא אציג את עיקרי הקריטריונים לאבחנה של הפרעה פוסט טראומתית.


הפרעת  פוסט-טראומטית (הנקראת בעברית גם תסמונת בתר-חבלתית) היא מצב נפשי שעלול להתפתח בעקבות אירוע או לעיתים שרשרת של ארועים טראומתיים בהם האדם היה חשוף למוות, פציעה חמורה או פגיעה מינית או חווה סכנה שאחד מהמקרים הללו עלול להתרחש. ישנם אופנים שונים בהם האדם יכול להיות חשוף לאירועים מסוג זה אם זה באופן ישיר, אם זה כעד לפגיעה מהסוג שתואר, או דרך חשיפה חוזרת לאירועים קיצוניים, בדרך כלל במסגרת העבודה המקצועית (לדוגמא, צוות של עזרה ראשונה, זק"א).


במילה תסמונת הכוונה לומר שמדובר בקבוצה מוגדרת של סימפטומים שחוזרת על עצמה אצל אנשים רבים שחוו אירועים מסוג זה. לא כל האנשים מפתחים תסמונת פוסט טראומתית ולא תמיד יופיעו כל הסימפטומים. יותר מכך, הם גם לא תמיד מופיעים באופן מיידי. במקרים מסוימים הסימפטומים מתחילים להופיע כמה חודשים או אפילו שנים לאחר האירוע הטראומתי.
מתוארות ארבע קבוצות עיקריות של סימפטומים. אלו כוללות (1) סימפטומים חודרניים, (2) הימנעות, (3) פגיעה בחשיבה ושינויים לרעה במחשבות ובמצב הרוח ו (4)  שינויים ברמת העוררות והתגובתיות

 1. סימפטומים חודרניים-זיכרונות קשים של האירוע הטראומתי חודרים למחשבות ומעוררים תחושות של אימה וחוסר אונים. בדרך כלל מלוות לכך תגובות גופניות של חרדה כגון עלייה בדופק או הזעה. לעיתים האדם מרגיש שהוא שוב בתוך האירוע הטראומתי ממש כאילו חווה אותו מחדש. החוויה מחדש יכולה להופיע בצורה של סיוטי לילה, זיכרונות של חלקים מהאירוע או פלאשבקים בהם האדם רואה, שומע ומריח את אותם דברים כפי שחווה אותם באירוע הטראומתי.

 2. הימנעות ממצבים שמזכירים את האירוע הטראומתי – הימנעות מלחשוב, להרגיש או לדבר על האירוע ועל כל דבר שקשור לאירוע. הימנעות מפעילויות וממקומות שמעוררים זיכרונות של הטראומה. פעמים רבות ההימנעות הולכת ומתגברת עד שגורמת לצמצום משמעותי של מרחב החיים. דוגמא לכך היא אדם שחווה רעידת אדמה נמנע מלצפות בסרטים בהם יש רעידות אדמה. ככל שעובר הזמן נמנע בכלל מלראות טלוויזיה בשל החשש שיהיה אזכור לרעידת אדמה.

 3.  פגיעה ביכולת לחשוב ושינויים לרעה במחשבות ובמצב הרוח –

 • קיימת פגיעה ביכולת לזכור חלקים חשובים ממה שקרה באירוע הטראומתי

 • תפיסה מוטה באופן שלילי גם של העצמי ("אני אדם רע", "אני לא מסוגל להתמודד") וגם של העולם ("העולם הוא מקום מסוכן").

 • רגשות אשמה של האדם עצמו וגם האשמה של אחרים על גרימת האירוע הטראומתי או על גרימת ההשלכות שנבעו מאירוע זה.

 • רגשות שליליים חוזרים (פחד, אימה, כעס, אשמה או בושה)

 • ירידה משמעותית בעניין בפעילויות שבעבר היו משמעותיות והסבו עונג

 • ,חושה של ריחוק, ניכור ונתק מאנשים אחרים 

 • הגבלה של טווח הרגשות: קושי מתמשך לחוות רגשות חיוביים. לדוגמא, לאחר הטראומה האדם מפסיק לחוש רגשות של אהבה כלפי אנשים משמעותיים ומתרחק מאנשים קרובים לו.

 1. שינויים ברמת העוררות והתגובתיות. העולם אינו מרגיש עוד כמקום בטוח ועל כן יש תחושה תמידית של דריכות, חשדנות וחוסר שקט. כמו כן, עשויות להופיע תגובות של בהלה בשל רעשים או גירויים אחרים שבאים בהפתעה. כמו כן, אי השקט בא לידי ביטוי בעצבנות ותוקפנות, התנהגויות של "הרס עצמי" או התנהגויות מסתכנות, קשיים בשינה וקשיים בריכוז.

התופעות המתוארות לעיל הן תגובות שכיחות אצל אנשים לאחר שעברו טראומה ואין מדובר בהכרח בהתפתחות של תסמונת פוסט טראומתית. כאשר הסימפטומים הללו או חלק מהם ממשיכים להתקיים ולפגוע בתפקוד במשך יותר מחודש ימים כדאי לפנות לייעוץ ולקבל חוות דעת לגבי עזרה מקצועית.

בנוסף, לעיתים קרובות מתפתחות בעיות נלוות :

 • שימוש לרעה בסמים או אלכוהול

 • חוסר תקווה, ייאוש ובושה

 • בעיות במקום העבודה

 • בעיות ביחסים כולל גירושים ואלימות במשפחה

 • בעיות רפואיות.