אבל ואובדן

אובדן של אדם קרוב הינה חוויה מטלטלת המערערת את היסודות העמוקים ביותר בנפשנו. האובדן מעמת אותנו עם הפחדים הגדולים ביותר שלנו, עם איך שאנחנו חווים את מי שאנחנו מול עצמנו ואיך שאנחנו חווים את עצמנו מול העולם, האובדן מחבר עם הבדידות, עם הריק ועם האין.

אנו בדרך כלל מדברים על אבל בהקשר של מוות אך ישנם גם אובדנים אחרים שמעוררים תחושות דומות ומצריכים תהליך של התאבלות. אלו כוללים אובדן בעקבות פרידה או גירושים, פיטורים, אובדן של יכולות פיזיות ומנטליות בעקבות מחלה או פציעה או גילוי של קושי התפתחותי של אחד הילדים שלך.

בתקופה הראשונה, רוב האנשים מרגישים חסרי אונים, מאבדים עניין בדברים שמהם נהנו בעבר ואינם יכולים להעלות על הדעת איך הם יכולים להמשיך הלאה. בתוך תהליך דיאלקטי של התמודדות רוב האנשים מוצאים את הדרך להמשך חיים מלאים ומספקים. גם אז לא מסתיים תהליך האבל שאולי הכי נכון להתייחס אליו כאל תהליך מתמשך שמלווה את האדם לאורך החיים – באופנים משתנים.

כאמור, רגשות קשים הם טבעיים ואף חשובים אך לעיתים, עולה שאלה האם יש צורך בעזרה מקצועית בהתמודדות עם האבל?

בעיני, הפנייה לטיפול או לייעוץ בעקבות אובדן של אדם קרוב או הידיעה על מותו הצפוי של אדם אהוב מומלצת כאשר האדם המתאבל או אנשים אחרים בסביבה מעריכים שהמצוקה הנחווית היא גדולה במיוחד, כאשר מערך התמיכה החברתית חסר או שמסיבות שונות האדם המתאבל אינו יכול להעזר בתמיכה. כמו כן, מומלצת פנייה לייעוץ במצבים של אובדן הידועים ככאלו שההתמודדות איתם קשה במיוחד. אלו כוללים לדוגמא אובדן של הורה עבור ילד מתחת לגיל 11 ואובדן של ילד להורה בכל גיל. לעיתים, גם זמן רב אחרי המוות מעברים משמעותיים בחיים מעוררים זכרונות ומעצימים תחושות של אובדן. לדוגמא, לידת ילד היא פעמים רבות חוויה שמערבת בתוכה רגשות עוצמתיים של התרגשות ושמחה ובמקביל צער עמוק עבור מי שאיבד את אחד מהוריו. תמיכה מקצועית יכולה לסייע להכיל ולעבד חוויות מורכבות אלו.

ניתן לפנות אלי טלפונית ולהתייעץ האם יש צורך בתמיכה מקצועית, איזה התערבות טיפולית מתאימה ומהו הזמן הנכון לעשות זאת. אמנם ישנם קווים כלליים משותפים, אך ברור כי לכל סיטואציה יש צדדים ייחודיים ויש מקום להתייעץ באופן אישי על מנת לקחת בחשבון את ההיבטים האינדיבידואליים.

במצבים בהם מומלצת התערבות מקצועית, אני מציעה ייעוץ וליווי בתהליך האבל שמטרתו לעזור לאדם המתאבל להסתגל לאובדן האדם הקרוב ולמציאות של החיים בלי אותו אדם.

 

באופן כללי ניתן לומר שהטיפול מתמקד ב 4 נושאים שנמצאו כמרכזיים במחקרים בתחום:

  1. חיזוק התחושה שהאובדן הוא חלק מהמציאות הנוכחית של החיים.

  2. סיוע בהתמודדות עם הכאב הנפשי.

  3. סיוע בהתמודדות עם מכשולים ומחסומים (IMPEDIMENTS) המקשים על ההסתגלות.

  4. מציאת הדרך לשמור על קשר עם האדם שנפטר במקביל למושקעות מחדש בהמשך החיים. 

 

לקריאה נוספת אודות תהליכי עיבוד אבל, לחץ כאן