מאמרים מקצועייםטראומה חד פעמית וטראומה מורכבת

תכנון הטיפול בפוסט טראומה תלוי בין היתר באופי הארוע הטראומתי. בתכנון הטיפול יש לקחת בחשבון האם האדם חווה טראומה חד פעמית או טראומה מורכבת:

טראומה חד-פעמית היא ארוע טראומתי שיש לו התחלה וסוף מוגדרים כמו תאונת דרכים, קרב, אסון טבע או אונס. לרוב, הטיפול המתאים בעקבות טראומה חד פעמית הוא טיפול בעל אופי מובנה הממוקד בטראומה. למטופלים המגיעים אלי אני מציעה טיפול קצר מועד (8-12 פגישות) שהוכח כיעיל ביותר לטיפול ב PTSD. טיפול זה מתמקד בסימפטומים של הפרעה פוסט טראומטית דרך התמודדות עם הנטייה להמנעות ממחשבות ומפעולות הקשורות לארוע הטראומתי.

טראומה מורכבת (Complex PTSD) – רצף של ארועים טראומתיים מתמשכים כמו שקורה בתנאי שבי או מחנות ריכוז או טראומה שחוזרת על עצמה במשך חודשים ואף למשך שנים כמו התעללות מינית או פיזית בילדות או אלימות במשפחה. מאפיין נוסף של הטראומה המורכבת הוא שהאדם היה תחת השליטה המוחלטת של אדם אחר למשך תקופות ארוכות. מערך הסימפטומים שמתפתחים בעקבות טראומה מסוג זה כולל את המאפיינים של התסמונת הפוסט טראומתית שתוארה אך כולל מאפיינים נוספים. הטראומה המורכבת היא בעלת השפעה כוללנית על מימדים רבים בחייו של האדם ועל אישיותו. בשל ההשפעה הכוללנית, הטיפול בטראומה מורכבת דורש התערבות רב מימדית שמשכה ארוך יותר ובה מושם דגש רב על יצירת ברית טיפולית איתנה ושיקום של הפגיעה החמורה באמון.

מאפיינים בולטים בהשפעה של טראומה מורכבת

  • השפעה על הויסות הרגשי – תנודות חדות במצב הרוח, עצב מתמשך, מחשבות אובדניות, כעס מוחצן.

  • קשיים ביחסים עם אנשים – חוסר אמון והתבודדות או תלותיות וחיפוש של "מציל".

  • השפעות על מערך האמונות והמשמעות של החיים. תחושות של ייאוש וחוסר תקווה לעתיד, אובדן האמונה.

  • תפיסה של התוקף – ייחוס כח אין סופי לתוקף, עיסוק בלתי פוסק ביחסים עם התוקף או בנקמה.